а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избањат

избањати
Вид збор: Придавка
избања
Англиски: bathed
Примери:
Избањат во пот.
Се врати избањат, среден во костум, но тој не замина со неа, пак остана во куќата.
Тој веќе со месеци не бил избањат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи