а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избаци

избацат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Бакне повеќепати, едно по друго.
Англиски: kiss Албански: puth
2. (се избаци) Се баци еден со друг.
Англиски: kiss Албански: puth
Примери:
Тие се избација со новодојдените.
Изведенки
избацува несв.
(се) избацуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи