а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избакне

избакнат; избакни, избакнете; избакнав, избакнаа; избакнал; избакнат; (ќе) избакнев, (ќе) избакнеа; (ќе) избакнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8104
1. Бакне повеќепати.
Англиски: kiss Албански: puth
Примери:
Таа го избакна детето по образите и по рацетее.
Тој ја извади сликата од писмото и ја избакна.
2. Бакне поќемина, сите по ред.
Англиски: kiss Албански: puth
Примери:
Таа ги избакна сите.
3. (се избакне) (само во мн.) Се бакне еден со друг.
Англиски: kiss Албански: puth
Примери:
Сестрите се избакнаа.
Дојдените се избакнаа со домаќинот.