а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избави

избават
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6488
1. Спаси некого од нешто.
Англиски: save Албански: shpëtoj
Примери:
Тој го избави од сигурна смрт.
Го избави народот од ропство.
2. (се избави) Се спаси од лошо, од зло.
Англиски: save Албански: shpëtoj nga e keqja
Примери:
Луѓето се избавија од големо зло.
Изведенки
1. избавува несв.
(се) избавуваат
2. избавување ср.
глаг. им.