а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избавител

мн. избавители
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 54716
Тој што избавува, што спасува.
Англиски: saviour
Примери:
Избавител на народот.
Изведенки
избавителка ж.
мн. избавителки