а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изарчи

изарчат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23159
1. Потроши до крај, целосно (пари и сл.)
Англиски: spend Албански: shpenzoj
Употреба: Разговорно
2. (се изарчи) Направи голем трошок, се потроши.
Англиски: spend Албански: shpenzoj
Примери:
Се изарчивме за куќата.
Изведенки
изарчува несв.
(се) изарчуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК