а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изаби

(се) изабат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 36175
аби
Англиски: wear out
Изведенки
изабува несв.
(се) изабуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК