а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

идол

мн. идоли
Вид збор: Именка, машки род
1. Предмет, фигура што е симбол на виша сила, и поради тоа е предмет на обожување.
Англиски: idol Албански: idol
Употреба: Религија
Примери:
Не прави идол или слика на она што е горе на небото.
Статуата се крши на парчиња, идолот се симнува од пиедесталот.
Стојам како дрвен идол без здив.
2. Лице што е обожувано, почитувано, на кое се гледа како идол.
Англиски: idol Албански: idol
Примери:
Тој стана идол на младите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи