а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

идолопоклонство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
1. Почитување, клањање пред идоли.
Англиски: idolatry Албански: idhujtari
Употреба: Религија
2. Сервилен начин на изразување почит кон некого или нешто.
Англиски: idolatry Албански: idhujtari
Употреба: Преносно значење , Разговорно