а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

идолопоклоник

мн. идолопоклоници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 40911
1. Поклоник на идоли.
Албански: idhujtar
Употреба: Религија
2. Тој што на сервилен начин искажува почит кон некого или нешто.
Албански: idhujtar
Употреба: Преносно значење
Изведенки
1. идолоиоклонички прид.
идолопоклоничкиот
2. идолоиоклонички прил.
Пример: Идолопоклонички наведна глава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК