а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

идиот

мн. идиоти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5347
1. Тој што е малоумен, што страда од идиотизам.
Англиски: idiot
Употреба: Медицина
2. глупак, будала
Англиски: idiot
Употреба: Разговорно
Изведенки
идиотка ж.
мн. идиотки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК