а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

идиотски

идиотскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 14931
1. Што е својствен на идиот
Англиски: idiotic
Примери:
Идиотски израз на лицето.
2. глупав, бесмислен
Англиски: stupid
Употреба: Разговорно
Примери:
Идиотска постапка.
Идиотска љубомора.
Изведенки
идиотски прил.
Пример: Се смееше идиотски.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК