а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

идиотизам

(едн.) идиотизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7867
1. Најтежок степен на ментална заостанатост, вродена или стекната во раното детство.
Англиски: idiocy Албански: idiotizëm
Употреба: Медицина
2. глупост, бесмислица
Англиски: nonsense Албански: nonsens
Употреба: Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК