а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

идиом

мн. идиоми
Вид збор: Именка, машки род
1. 3атврден зборовен состав, израз што има специфично значење, својствено за определен јазик, и не може буквално да се преведе на друг јазик, фразеолошки израз.
Англиски: idiom Албански: idiom
Употреба: Лингвистика
2. говор, дијалект, наречје
Англиски: dialect Албански: dialekt
Употреба: Лингвистика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи