а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

идиоматика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Севкупност од идиоми, фразеолошки изрази на определен јазик.
Употреба: Лингвистика
Изведенки
идиоматски прид.
идиоматскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи