а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

идиличен

идилични
Вид збор: Придавка
Што има својства на идила.
Англиски: idyllic
Примери:
Расказот изобилува со идилични моменти.
идиличен пејзаж, идилична младост
идилична поезија
Изведенки
1. идилично прил.
Пример: Животот на народот се сликал идилично.
2. идиличност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи