а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

идење

мн. идења
Вид збор: Именка, среден род
доаѓање, посета
Англиски: coming
Примери:
Идењето на четниците ги заплаши селаните.
При секое идење им носеше по нешто на децата.
На сон не ни се кажа вашето идење на гости.
Зачесштија неговите идења и девојката се радуваше.
Расправијата не почна од едно идење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи