а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

идеологија

мн. идеологии
Вид збор: Именка, женски род
Систем од филозофски, политички, правни, морални погледи, идеи што ги изразуваат интересите и односите на општествените класи и слоеви.
Англиски: ideology Албански: ideologji
Употреба: Политика
Примери:
борба на идеологии
национална идеологија
идеологија на социјализмот
класна идеологија
Изведенки
идеолошки прид.
идеолошкиот
Пример: идеолошки аспект, идеолошка борба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи