а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

идеологизира

идеологизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Внесе, внесува прекумерно или непотребно идеологија во нешто, во некоја дејност.
Англиски: indoctrinate
Употреба: Политика
Изведенки
идеологизирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи