а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

идеограм

мн. идеограми
Вид збор: Именка, машки род
Цртеж или слика што претставува поим, писмен знак во сликовното писмо.
Англиски: ideogram
Употреба: Лингвистика
Примери:
Кинески идеограм.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи