а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

идентичен

идентичниот
Вид збор: Придавка
ист, еднаков
Англиски: identical
Примери:
Идентичен опис.
Идентична судбина.
Идентични односи.
Изведенки
1. идентично прил.
Пример: Тоа се решава идентично.
2. идентичност ж.
(едн.)
Својство на тоа што е идентично, полна еднаквост.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи