а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

идентифицира

идентифицираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
идентификува
Англиски: identify
Примери:
И виното може да се идентифицира како луѓето преку отпечаток на прстите.
Резултатите јасно се идентифицираат преку податоците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи