а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

идентификува

идентификуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Утврди, утврдува идентитет, еднаквост.
Англиски: identify Албански: përcaktoj
Примери:
Беше повикан да го идентификува убиецот.
2. Изедначи, изедначува некого или нешто со некого или нешто.
Англиски: identify Албански: barazoj
Примери:
Поимот држава тој го идентификува со поимот нација.
3. (се идентификува) Се изедначува со некого или со нешто.
Англиски: identify Албански: identifikoj
Примери:
Таа се идентификува со мајката.
Поетот се идентификува со својот идеал.
Изведенки
идентификување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи