а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

идентификација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Утврдување на идентитет, идентификување.
Англиски: identification
Примери:
Знак за идентификација е личното име.
Се изврши идентификација на трупот.
Изведенки
идентификациски прид.
идентификацискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи