а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

идентитет

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Особини или својства на нешто по кои што се изделува и се разликува од другите.
Англиски: identity Албански: identitet
Примери:
Со посебни постапки се утврдува идентитетот на лековите.
Белези на националниот идентитет.
Се трага по идентитетот на непознатиот ограбувач.
2. еднаквост, истост
Англиски: identity Албански: identitet
Примери:
Идентитет на ограбувачот со притвореното лице.
Изведенки
идентитетски прид.
идентитетскиот
Пример: Идентитетски чувства на нацијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи