а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

идеен

идејни
Вид збор: Придавка
1. Што е поврзан со определена идеја.
Англиски: ideological
Употреба: Политика
Примери:
идеен протагонист
идејно воспитување
идејни елементи на Народноослободителната борба
2. Што ја содржи во себе основната идеја, замисла, концепција.
Англиски: conceptual
Примери:
идеен проект
идејно решение
FlexiMac
 менување на македонски глаголи