а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

идеал

мн. идеали
Вид збор: Именка, машки род
1. Претстава за совршена форма на нешто што се поставува како цел.
Англиски: ideal Албански: ideal
Примери:
Се бореше за идеалите на слободата.
Недостижен идеал.
Животен идеал.
Естетски идеал.
2. Нешто совршено, образец за совршенство.
Англиски: ideal Албански: ideal
Употреба: Филозофија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи