а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

идеалист

мн. идеалисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10218
1. Приврзаник на идеализмот.
Англиски: idealist Албански: idealist
Употреба: Филозофија
2. Тој што има идеали, што мечтае за совршенство, што се стреми кон возвишени и благородни цели.
Англиски: idealist Албански: idealist
Примери:
Тој човек беше идеалист поет, голем патриот.
3. Добронамерен, наивен, непрактичен човек.
Англиски: idealist Албански: idealist
Употреба: Преносно значење
Изведенки
идеалистка ж.
мн. идеалистки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК