а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

идеалистички

идеалистичкиот
Вид збор: Придавка
Без осет за реалноста.
Англиски: idealistic
Употреба: Филозофија
Примери:
идеалистички сфаќања
Изведенки
идеалистички прил.
Пример: Идеалистички им приоѓа на проблемите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи