а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

идеализира

идеализираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Преувеличи, преувеличува, претстави, претставува некого или нешто возвишено, со идеални својства.
Англиски: idealize Албански: idealizoj
Примери:
Поетот ги идеализира ликовите.
2. Сонува, мечтае, се занесува со идеали.
Англиски: idealize Албански: idealizoj
Примери:
Во младоста секој идеализира.
Изведенки
идеализирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи