а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

идеализатор

мн. идеализатори
Вид збор: Именка, машки род
Тој што идеализира, што преувеличува нешто или некого.
Примери:
Овој писател не им припаѓа на идеализаторите на светот зашто тој не е автор на фантастична приказна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи