а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

идеализам

(едн.) идеализмот
Вид збор: Именка, машки род
1. Учење според кое основа на сѐ што постои во светот е духот, идејата, а не материјата.
Англиски: idealism Албански: idealizëm
Употреба: Филозофија
2. Приврзаност, стремеж кон возвишени, благородни идеали.
Англиски: idealism Албански: idealizëm
FlexiMac
 менување на македонски глаголи