а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

идеален

идеални
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на идеал, возвишен.
Англиски: ideal
Примери:
Идеална љубов.
2. одличен, совршен
Англиски: perfect
Примери:
Идеални услови.
Идеален професор.
Изведенки
1. идеално прил.
Пример: Пијанистот свиреше идеално.
2. идеалност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи