а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

игумен

мн. игумени
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5311
Старешина на машки православен манастир.
Англиски: abbot
Употреба: Црковен термин
Изрази
И дедо игуменот сака ама законот не дава.