а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

игротека

мн. игротеки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 35608
3атворен простор кој е уреден за детска игра и забава.
Англиски: amusement arcade
Примери:
Игротеката е вистински рај за деца на сите возрасти.