а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

игроорец

мн. игроорци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27414
Тој што добро игра во оро.
Употреба: Музика и танц
Примери:
игроорец во носија
Игроорците се држат за раце.
Изведенки
игроорка ж.
мн. игроорки