а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

игрив

игривиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 15976
подвижен, пргав, жив
Англиски: playful
Примери:
игрива насмевка, игриви очи
игрив коњ, игриво јаре
Изведенки
1. игриво прил.
Пример: Кучето игриво ја вртеше опашката н.
2. игривост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК