а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

играч

мн. играчи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3874
1. Тој што игра, што учествува во некаква игра (детска, спортска, хазардна).
Англиски: player Албански: lojtar
Употреба: Спорт
Примери:
Публиката го поздрави новиот играч.
Играчите стојат свртени со грбот едни спроти други и клекнуваат.
Тој е вешт играч на покер.
Тоа оро има добри играчи.
2. Спортист, член на екипа во спортски натпревар.
Англиски: player Албански: lojtar
Употреба: Спорт
Примери:
Играчи на спортски екипи.
3. Тој што добро, успешно се снаоѓа, што е вешт во политиката, во односите и промените во општествениот живот.
Албански: lojtar
Употреба: Политика , Преносно значење
Изведенки
играчица ж.
мн. играчици