а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

играчница

мн. играчници
Вид збор: Именка, женски род
Место, просторија за играње, за коцкање, но и за забавување на децата.
Англиски: playroom
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Играчницата извршува специфична дејност со давање услуги на гости од странство и домашни гости, со организирање и приредување посебни игри за децата.