а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

играче

мн. играчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 56812
играчка
Англиски: toy
Употреба: Деминутив , Хипокористика
Примери:
Играчиња, сувенири, мали спомени за големи моменти.
Играчиња за дечиња.