а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

игранка

мн. игранки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10091
3абава, приредба организирана за играње, за танцување.
Англиски: dancing
Примери:
попладневни игранки
Девојките одеа на игранки.