а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

игралиште

мн. игралишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 10078
Место за играње; обично отворен простор уреден за спортски игри, натпревари или за детски игри.
Англиски: sports ground
Употреба: Спорт
Примери:
Фудбалско игралиште.
Тениско игралиште.
Детско игралиште.
Селско игралиште.