а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

игнорира

игнорираат; игнорајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 6225
Свесно не обрне, не обрнува внимание, пренебрегне, пренебрегнува некого или нешто, презре, презира.
Англиски: ignore Албански: injoroj
Примери:
Младата девојка го игнорираше присуството на пријателот.
Тој ги игнорира компетенциите на судот.
Изведенки
игнорирање ср.
глаг. им.