а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

игноранција

(едн.) игноранцијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 27410
1. неукост, незнаење
Англиски: ignorance Албански: injorancë
2. Свесна незаинтересираност, намерно пренебрегнување.
Англиски: ignorance Албански: injorancë