а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ивтирија

мн. ивтирии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 41781
клевета
Англиски: slander Турски: iftira
Употреба: Архаизам , Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК