а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иако

Вид збор: Сврзник
Ранг: 179
Во зависносложени допусни (концесивни) реченици, во составот на зависната реченица која претставува неопходен услов за вршење на дејството во главната реченица; блискозначен со допусни сложени сврзници и сврзнички состави од типот: при сѐ што, и покрај тоа што, без разлика на тоа што, без оглед на тоа што, независно од тоа што.
Англиски: although
Примери:
Иако се браќа, тие не се чувствуваат блиски.
Никој не ги казнува иако постои закон.
Иако сме малкумина, не се предаваме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК