а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зјајка

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Bид зелено стеблесто растение со цвет.
Англиски: snapdragon Албански: gojëujku
Употреба: Ботаника
2. Вид ливадска билка со цвет во облик на отворена уста.
Латински: Antirrhinum majus Англиски: Common Snapdragon Албански: gojëujku
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи