а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зјапа

зјапаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Стои и гледа со отворена уста.
Англиски: gaze Албански: gojë hapur
Примери:
Цел ден ништо не прави, само зјапа.
2. Се загледува во нешто ило во некого.
Англиски: gaze Албански: ngul sytë
Примери:
Никој не зјапа во неа.
Никој да не ми зјапа во апаратов!
Доста зјапаш во кофата.
3. Нешто е ширум отворено или има отворена дупка или нешто слично.
Англиски: gaze Албански: vështrim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Плевната зјапаше празна.
Станицата зјапаше со отворена врата.
На чекор од него зјапаше пропаст.
Изведенки
зјапање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи