а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зуј

зуј-зуј
Вид збор: Извик
Глас со кој се имитира зузукање на инсекти.
Изведенки
зуј-зуј изв.
Пример: Зуј-зуј! - пчелката леткаше од цвет на цвет.