а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зурла

мн. зурли
Вид збор: Именка, женски род
Дрвен народен дувачки инструмент со силен звук од типот на обоа.
Англиски: oboe Турски: zurna
Употреба: Музика и танц , Народно
Примери:
Се слушаа зурли и тапани.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи